3 kroki do bycia dobrym fizjoterapeutą

Zawód fizjoterapeuty to bardzo odpowiedzialny zawód, bowiem polega on na pracy z pacjentami wymagającymi powrotu do sprawności ruchowej. Z tego względu od rehabilitanta wymaga się specjalistycznej wiedzy i odpowiednich cech charakteru. Niegdyś, rozpocząć pracę w tym charakterze można było tuż po odbyciu weekendowego kursu. Dziś wygląda to zupełnie inaczej. Co w takim razie należy zrobić, aby zostać fizjoterapeutą?

KROK PIERWSZY – DOBRE STUDIA

W pierwszej kolejności przyszły rehabilitant powinien ukończyć odpowiednie studia. Nie ma znaczenia, czy studia będą podjęte na uczelni publicznej, czy prywatnej. Podczas nauki student fizjoterapii zdobywa wiedzę w zakresie anatomii, fizykoterapii, fizjoterapii, psychologii, terapii manualnej, kinezyterapii czy aktywności ruchowej. Dodatkowo, podczas tego etapu zdobywa także wiedzę praktyczną, dzięki zorganizowanym przez uczelnie stażom.

KROK DRUGI – STUDIA PODYPLOMOWE

Fizjoterapeuta to jeden z tych zawodów, który wymaga ciągłego dokształcania, ponieważ medycyna wciąż idzie do przodu. Biorąc ten fakt pod uwagę zaleca się kształcenie podyplomowe lub specjalistyczne bądź właściwe kursy dla fizjoterapeutów. Podczas studiów podyplomowych rehabilitant może pozyskać wiedzę z zakresu specjalizacji, w której chciałby pracować w przyszłości.

KROK TRZECI – NIEUSTANNE SZKOLENIA I KURSY

To ostatni, ale jakże ważny krok. Fizjoterapeuta, który ukończył studia podyplomowe z pewnością posiada ogromną wiedzę, zarówno teoretyczną, jak i praktyczną. Niemniej jednak, nauka idzie do przodu, dlatego fizjoterapeuta, który pragnie iść z duchem czasu i oferować swoim pacjentom rozwiązania na miarę XXI w. powinien uczestniczyć cyklicznie w różnorodnych szkoleniach i kursach, nawet w przypadku, w którym na co dzień zajmuje się rehabilitacją. Absolutną podstawą jest udział w kursie NDT BOBATH czy kurs PNF.

Podsumowując, zawód fizjoterapeuty jest bardzo przyszłościowy. Szkolenia dla fizjoterapeutów pozwalają być na bieżąco z wprowadzanymi nowinkami do leczenia i rehabilitacji. Nie zmienia to jednak faktu, że profesja ta dostarcza ogromnej dawki satysfakcji – w końcu, pomagamy pacjentom w powrocie do sprawności fizycznej.

Centrum Szkoleń „Top School”

Post Author: Paweł Gawliński