Kurs PNF – czy warto? Odpowiadamy!

Praca fizjoterapeutów jest coraz bardziej doceniana w środowisku medycyny. Niegdyś, ich praca nie była w należytym stopniu szanowana, jednak z czasem coraz bardziej zaczęto zauważać jak ważną rolę ogrywają oni w przypadku kontuzji czy też przy braku sprawności. Dodatkowo, wymaga ona nieustannego rozwoju. Jeśli ktoś spocznie na laurach już na poziomie ukończenia studiów to z biegiem czasu będzie pracował w oparciu o przestarzałe już metody, które nie dają aż tak świetnych wyników. Kursy w pracy fizjoterapeuty to podstawa, a jednym z przykładów jest kurs PNF, o którym więcej w dalszej części tekstu.

Kurs PNF

Rozwinięcie tego skrótu brzmi następująco:

– Prioprioceptive Neuromuscular Facilitation – Proprioceptywne, a więc torowanie nerwowo – mięśniowe.

Jest to jedna z najbardziej znanych metod terapeutycznych, a co za tym idzie jest ona bardzo dobrze przebadana i przynosi pożądane efekty. Jednak po wynalezieniu tego sposobu wiele osób nie zdawało sobie sprawy, że sprawdzi on się w wielu różnych innych sytuacjach. Przez lata wykorzystywano ją tylko do pracy nad pacjentami cierpiącymi na SM i Heinego- Medina. Po czasie okazało się, że ta metoda może być wykorzystywana z powodzeniem u osób, z wieloma schorzeniami narządu ruchu. Tak doszło do tego, że PNF stało się przykładem neurofizjologicznego kompleksowego systemu oddziaływania terapeutycznego, którego istotę zawarto w nazwie: proprioceptywne (dotyczące receptorów ciała) nerwowo-mięśniowe torowanie (ułatwianie, facylitacja) ruchu.

Gdzie się szkolić?

Jeśli chodzi o szkolenia to bardzo dobrą opinią cieszy się szkoła TopSchool, która posiada w swoich szeregach znakomitych fachowców z fizjoterapii. Poznając tę technikę, będzie można pomóc bardzo dużej ilości osób, a także będzie się pokazywało, że chce się ciągle rozwijać i nie stać w miejscu, a jest to bardzo istotne patrząc od strony pracodawcy. Praca z pacjentem jest trudna, gdyż bardzo często klient oczekuje efektów od razu. Dzięki tej metodzie, która jest dość nowa, będzie można przyspieszyć ten proces.

Post Author: Paweł Gawliński