FAQ

Rehabilitacja neurorozwojowa w skrócie NDT, jest zaawansowaną techniką rehabilitacyjną stosowaną z powodzeniem przez fizjoterapeutów, logopedów i specjalistów terapii zajęciowej.

Dla kogo przeznaczona jest terapia neurorozwojowa?

Jest to rodzaj terapii ruchowej skierowanej przede wszystkim do osób, które z powodu uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego (OUN) mają ograniczone możliwości ruchowo-czuciowe. Terapia ta wpływa na wyprowadzenie prawidłowych ruchów pacjenta. Stosowana jest u pacjentów z zaburzeniami neurologicznymi np. mózgowym porażeniem dziecięcym, lub osób dotkniętych powikłaniami po wylewach, stłuczeniach mózgu itd. Ten rodzaj terapii przeznaczony jest zarówno dla pacjentów z cięższymi, jak i lżejszymi dysfunkcjami.

Jaki wpływ na codzienne życie ma rehabilitacja NDT?

Terapia neurorozwojowa wpływa na polepszenie się jakości życia leczonej osoby. Dzięki odpowiednim ćwiczeniom pacjent nabywa umiejętności i zdolności, które pomagają mu przywrócić komfort codziennego życia na tyle, na ile możliwe to jest przy ograniczeniach chorobowych. Przy współpracy terapeutów z opiekunami możliwe jest prowadzenie ćwiczeń w odpowiednim wymiarze i ze współmiernymi efektami.

Główne zadania terapii neurorozwojowej

Terapia NDT jest terapią skierowaną dla wspomnianych wyżej osób, z zamiarem wyeliminowania patologicznych zachowań ruchowych i postawy sylwetki, które w swojej obecności ograniczają uczestniczenie chorego w codziennym życiu oraz wykonywanie podstawowych czynności życiowych. Odmianą NDT jest dopracowana przez szwajcarskie badaczki: fizjoterapeutkę Mary Quinton, oraz lekarkę Elisabeth Koeng odmiana terapii neurorozwojowej Bobath, z powodzeniem stosowaną przy rehabilitacji niemowląt.

Czym różni się od innych terapii?

Przy rehabilitacji pacjentów z pewnymi zaburzeniami niewystarczającą pomocą jest samo wzmacnianie mięśni szkieletowych czy zwiększanie zakresu ruchu poszczególnych połączeń stawowych. Niezdolny do wykształcenia odruchu mózg nie będzie bowiem w stanie wykorzystać sprawnych zestawów kostnych czy mięśniowych. Należy pacjentowi stworzyć odpowiednie warunki by mógł zdobyć doświadczenia zmysłowe i ruchowe wpływające na prawidłowy rozwój psychomotoryczny. Istnieje kilka rodzajów terapii NDT uznanych w świecie za skuteczne. Należą do nich wspomniana wyżej metoda Bobath, a także metody takie jak: Vojty czy SI Ayres – odpowiednie ich wykorzystanie i dopasowanie do pacjenta pozwoli osiągnąć maksymalne korzyści z rehabilitacji.

1 thought on “FAQ

  Cialis

  (9 kwietnia, 2019 - 4:23 pm)

  Nice post. I used to be checking constantly this weblog and I’m inspired!

  Extremely helpful info specifically the final section 🙂 I
  deal with such info much. I used to be seeking this particular information for a long time.
  Thanks and good luck.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

4 × 2 =