Rehabilitacja PNF

Koncepcja rehabilitacji metodą PNF (ang. Prorioceptive Neuromuscular Facilitation) – opiera się na anatomicznych aspektach. Budowa ciała człowieka, jego naturalne ruchy i codziennie wykonywane czynności dały podłoże do stworzenia praktycznej i skutecznej metody doskonale sprawdzającej się w rehabilitacji wielu schorzeń. W założeniu funkcjonalna i bezbolesna terapia metodą PNF znalazła szerokie grono entuzjastów i z powodzeniem praktykujących ją terapeutów.

Sekret skośnego ruchu

rehabilitacja dla senioraCodzienne aktywności człowieka wykorzystują niezliczone ilości mięśni jednocześnie. Przebiegające w trzech płaszczyznach ruchy ludzkiego ciała wymagają sprawności wielu mięśni w tej samej chwili – to dlatego ćwiczenia wykonywane metodą PNF są ćwiczeniami wykonywanymi głownie wzdłuż skośnych ruchów mięśni człowieka. Przez co aktywizuje jak największą liczbę mięśni, przy jednoczesnej naturalności ruchu.

Do kogo skierowana jest metoda PNF?

Oprócz pacjentów z urazami OUN jak np. udary niedokrwienne oraz krwotoczne mózgu terapia ta wykonywana jest przy innych schorzeniach neurologicznych niosących różne skutki np. w:

  • stwardnieniu rozsianym,
  • chorobie Parkinsona,
  • chorobach upośledzających zdolność prawidłowego chodzenia,
  • schorzeniach uniemożliwiających pełne zachowywanie równowagi.

Poza neurologicznymi wskazaniami, metoda torowania nerwowo-mięśniowego skuteczna okazała się także w schorzeniach ortopedycznych:

  • przy skoliozach i wadach oraz zaburzeniach postawy,
  • u pacjentów pooperacyjnych, którym dokucza deficyt masy mięśniowej i siły mięśni,
  • przy bólach w odcinku szyjnym kręgosłupa,
  • w uszkodzeniach ścięgien, stawów i mięśni,

Jak również w przy problemach związanych z funkcjami wegetatywnymi: przy oddychaniu, mówieniu i przełykaniu.

Jak ćwiczymy metodą PNF?

Ćwiczenia w maksymalny sposób mają naśladować ruchy niezbędne do wykonywania codziennych czynności jak np. Ubieranie się, chodzenie, posługiwanie się łyżką, sięganie, przesiadanie się z wózka na łóżko, zapinanie pasów bezpieczeństwa. Tego typu ruchy nie są mechanicznymi ruchami robota wykonywanymi w sposób prosty – są to ruchy naturalne polegające na jak najefektywniejszym użyciu poszczególnych mięśni ciała. Oto właśnie chodzi w ćwiczeniach metodą PNF – ma za zadanie torować i ułatwiać codzienne czynności pacjentów ku zwiększeniu ich samodzielności.

Jakie są założenia metody PNF?

Pozytywne rozpoczęcie terapii – ćwiczenia rozpoczynane są od zdrowych kończyn, umożliwiając w ten sposób mobilizację pacjenta to ćwiczeń i uwierzenie we własne siły.
Cele stawiane przez rehabilitantów są jasne i osiągalne, przez co pacjent jest świadomy pracy jaką wykonuje. Pacjent uczestniczy w planowaniu terapii i wspólnie z fizjoterapeutą ustalają cele do osiągnięcia.
Oprócz ćwiczeń w gabinecie pacjent uzyskuje wiedzę dotyczącą samodzielnych ćwiczeń, i prawidłowych sposobów wykonywania ich,w domu a także prawidłowych nawyków poruszania się.

Metoda ta oparta jest na możliwie bezbolesnej pracy pacjenta, przez co staje się przyjazna i komfortowa.