Taping rehabilitacyjny

Coraz częściej można zobaczyć sportowców, którzy na różnych częściach ciała mają przyklejone kolorowe taśmy/plastry. Nie jest to najnowszy krzyk mody i chęć wyróżnienia się z tłumu. Jest to jeden ze sposobów rehabilitacji. I właśnie z medycyny sportowej metoda ta szturmem wdarła się w naszą codzienność.

Taping stosuje się w różnych dziedzinach medycznych, począwszy od ortopedii, neurologii, po chirurgię ogólną i plastyczną. Cała metoda leczenia polega na naklejaniu na ciało różnych kombinacji plastrów i materiałów, które mają za zadanie pomóc w naprawie uszkodzonych tkanek. W zależności od zastosowanych materiałów, ich długości i miejsca zamocowania, plastry unieruchamiają stawy, wywierają nacisk na określony fragment ciała, lub działają w drugą stronę, odciążają go, mogą także ograniczyć zakres ruchów.

Cel tapingu

Plastry można zakładać z dwóch powodów, diagnostycznego lub terapeutycznego. Jeśli po założeniu plastrów terapeuta zauważy, że funkcjonowanie organizmu zaczyna się poprawiać, może w łatwy sposób stwierdzić, że działa na odpowiednie grupy mięśni czy stawów. Sposoby terapii uzależnione są od uszkodzeń, jakie są zdiagnozowane, i od efektów,jakie chce się osiągnąć. Poprzez odpowiednia nałożenie można nawet wykluczyć pewną ruchomość stawów, lub ukierunkować ruch w strony bezpieczne, które nie wykazują żadnych patologii.

Kurd tapingu rehabilitacyjnego

Kursy tapingu polecane są dla osób zajmujących się zawodowo rehabilitacją, fizjoterapią czy masażem, a także dla trenerów, czyli dla osób, które mają pojęcie o anatomii i fizjologii ludzkiego ciała. Nauka sztuki przyklejania plastrów rehabilitacyjnych rozpoczyna się od poznania materiałów, jakich używa się w tej sztuce, gdyż mają one różną siłę, rozciągliwość, elastyczność, wytrzymałość czy siłę przyklejania się. Jest to bardzo ważne, gdyż tylko dobry dobór materiału do leczonej partii da optymalne efekty. Jeśli chodzi o kolory, jest to tylko i wyłącznie element wizualny, nie mający nic wspólnego z właściwościami taśmy.

Post Author: Paweł Gawliński